J9144A HP ProCurve 10Gbps Multi-mode Fibre 220m 1310nm Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: J9144A
- Availability: Out Of Stock
Highlighted Features
- HP
- ProCurve
- 10Gbps
- 10GBase-LRM
- X2
- SC Connector
- Multi-mode Fibre
- 220m 1310nm
- Transceiver Module
- Retail Part #: J9144A
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
An X2 form-factor transceiver that supports the 10-Gigabit LRM standard, providing 10-Gigabit connectivity up to 220 m on legacy multimode fibre.
Transceiver |
|
| Brand: | HP |
| Product Type: | X2 |
| Product Line: | ProCurve |
| Product Name: | ProCurve 10GBE X2-SC LRM Optic |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x SC 10GBase-LRM Network |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Optical Wavelength: | 1310nm |
| Distance Supported: | 220m |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Network Technology: | 10GBase-LRM |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications |
|
| Weight: | 130 g |
| Height: | 0.7 in |
| Depth: | 3.5 in |
| Width: | 1.6 in |
Miscellaneous |
|
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Expansion / Connectivity | ||
| Compatible Slots | 1 x X2 | |
| Interfaces | 1 x Ethernet 10GBase-LRM | |